DIETA SOUTH BEACH (Plaż południowych)- jako sposób na życie?

Dieta South Beach opracowana została przez Doktora Arthura Agatstona składa się z III etapów.
Jest bezpiecznym sposobem na odchudzanie!!!
Dieta uczy jak wybierać  właściwe tłuszcze i węglowodany
Stosując tą dietę możemy w zdrowy sposób stracić od 4 do 6 kg. w 2 tygodnie!
Co ważne-nie będziemy czuli uczucia głodu.
Przez pierwsze 14 dni- jest bezwzględny zakaz  spożywania:
-chleba
-ryżu
-ziemniaków
-makaronu
-pieczywa
-owoców
Po upływie 2 tygodni dieta będzie mało restrykcyjna, urozmaicona stanie się przyjemnością;)
Faza pierwsza ma za zadanie wyrównać poziom cukru we krwi. Powinno się wówczas spożywać min. 5 posiłków zaspokajających głód.
Ta faza diety pozwala na spożywanie :
-chudego białka zawartego w  rybach. owocach morza, drobiu i chudej wołowinie oraz  chudą wieprzowinę (chudy bekon, gotowana szynka i polędwica) i cielęcinę!!!
Można spożywać : 
-rośliny strączkowe oraz warzywa takie jak:
bakłażan, brokuł, cebula, cukinia, fasola , „Jaś”, ciecierzyca, fasolka szparagowa, różne odmiany strączkowej, soczewica,bób, soja, groch łuskany, groszek,grzyby, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta różne odmiany, karczochy, kiełki, ogórki, pietruszka, rukiew wodna, rzepa, rzodkiewka, wszystkie odmiany sałaty, seler, szparagi, szpinak i por.
Bardzo ważnymi w tej fazie jest spożywanie :
jajek oraz pełnotłuszczowych  produktów mlecznych
takie jak :beztłuszczowe lub nisko-tłuszczowe sery – cheddar, feta, mozzarella, parmezan, ricotta, serek wiejski 2% lub beztłuszczowy. 
Dietę należy uzupełnić także o nienasycone kwasy tłuszczowe, których doskonałym źródłem są: orzechy, awokado, nasiona oraz olej z rzepaku (np.„Kujawski”) i oliwa z oliwek(dobrej jakości. 
Zaleca się używanie przypraw i dodatków takich jak: bulion, Rama, olejki zapachowe do ciast, pieprz (czarny, cayenne, czerwony, biały), sos chrzanowy, wszystkie przyprawy bez dodatku cukru. 
UWAGA!
Słodkie przysmaki należy ograniczyć do 75 kalorii dziennie. Może to być czekolada gorzka, galaretki bez cukru, kakao do pieczenia, lody beztłuszczowe, z mrożonego soku, bez cukru, słodzik, twarde cukierki bez cukru.
Produktami zakazanymi w fazie 1 są tłuste części wołowiny, takie jak mostek, wątroba i żeberka oraz mięso z kaczki i gęsi oraz przetworzone produkty z drobiu, skrzydła i nogi z kurczaka, a także szynka pieczona w miodzie i mostek cielęcy. 
Niedozwolone są również pełnotłuste sery oraz warzywa takie jak: buraki, kukurydza, ziemniaki czy marchew. 
Pomidory -w bardzo ograniczonej ilości. 
W tej fazie należy unikać wszystkich owoców i soków owocowych oraz produktów skrobiowych takich jak: maca, makaron, owsianka, pieczywo, płatki zbożowe, produkty mączne, wyroby cukiernicze, i ryż. Zabronione są także wszystkie artykuły nabiałowe takie jak :
mleko, 
jogurty, 
lody 
wszelkie napoje zawierające alkohol.
Po pierwszym i najtrudniejszym etapie czas na II-zdecydowanie łatwiejszy:)
Po pierwszej fazie z ubytkiem kilku kilogramów czas na kolejny etap.
Faza II :
Do  jadłospisu można stopniowo wprowadzać produkty, których wcześniej należało unikać, takie jak:
-pełnoziarniste pieczywo,
-brązowy ryż o
-makaron razowy,
a także większość owoców;)
Wprowadzając jednak powyższe produkty do naszego menu trzeba zachować rozsadek i umiar.
Należy: stopniowo przywracać dobre węglowodany.
Największym błędem osób stosujących tę dietę jest spożywanie w drugiej fazie zbyt wielu produktów z pełnego ziarna oraz warzyw i owoców zawierających większą ilość węglowodanów, co w konsekwencji prowadzi do zatrzymania utraty wagi.

Musimy mieć świadomość, że stopniowe przywracanie dobrych węglowodanów daje naszemu organizmowi niezbędny czas na przystosowanie się do zwiększonej ilości cukru, a my możemy dokładnie zaobserwować jak dany produkt wpływa na nasz organizm.


W pierwszym tygodniu drugiej fazy zaleca się zjadanie jednego owocu oraz jednego "dobrego" produktu skrobiowego dziennie.
Na śniadanie należy unikać owoców, które mogą wywołać efekt łaknienia, zdecydowanie lepsza będzie kromka chleba pełnoziarnistego.
Wskazane jest łączenie owocu z produktem białkowym np. chudym serkiem lub jogurtem, co zredukuje uczucie głodu.
Drugi tydzień tej fazy diety należy rozpocząć od dnia, w którym połączymy jeden owoc z dwoma produktami skrobiowymi.
Następnego dnia wprowadzamy dwa owoce z dwoma produktami skrobiowymi.
Przez kolejne dwa dni łączymy codziennie dwa owoce z trzema produktami skrobiowymi, a przez następne trzy dni – trzy owoce z trzema produktami skrobiowymi dziennie.
Należy pamiętać, że faza 2 jest okresem wolniejszej, ale systematycznej utraty masy ciała i powinna trwać, aż do osiągnięcia zaplanowanej wagi.
Podczas drugiej fazy diety można jeść wszystkie produkty z fazy pierwszej, a także owoce –  w odpowiednich porcjach: agrest 3/4 szklanki, banan 1 średni, borówki amerykańskie 3/4 szklanki, brzoskwinia 1 średnia, grejpfrut 1/2, gruszka 1 średnia, jabłko 1 małe, kiwi 1 szt, maliny 3/4 szklanki, mango 1/2 średniego, melon 1/4, morele 4 szt, granat 1szt, papaja 1 mała, pomarańcza 1 średnia, suszone śliwki 4 szt, śliwki 2 szt, truskawki 3/4 szklanki, winogrona 15 kulek, wiśnie i czereśnie 12 szt, żurawiny 3/4szklanki.

Przywracamy także produkty zbożowe: pieczywo pełnoziarniste (1 kromka), płatki śniadaniowe (najlepiej z pełnego ziarna oraz o niskiej zawartości cukru), płatki owsiane, kaszę gryczaną, makaron 1/2 szklanki ugotowanego (ryżowy, gryczany, pszenny pełnoziarnisty oraz sojowy itp), kuskus z pełnego ziarna, popcorn (3 szklanki prażonego bez tłuszczu lub na patelni na oleju rzepakowym), ryż brązowy lub dziki (1/2 szklanki ugotowanego).
 Z warzyw dozwolona jest 1/2 szklanki marchwi lub zielonego groszku.
Dodatkowo możemy wzbogacić nasze menu o czekoladę gorzką lub deserową oraz wino białe lub czerwone (1 – 2 kieliszki) lub okazyjnie małe piwo (0,33l).

W dalszym ciągu należy unikać produktów zbożowych takich jak pieczywo z mąki pszennej i biały ryż. Z warzyw nadal nie wprowadzamy ziemniaków, buraków i kukurydzy. Rezygnujemy również z owoców: ananasa, arbuza, liczi, daktyli, fig oraz rodzynek. Nie spożywamy także miodu. lodów i dżemu.

Po osiągnięciu zaplanowanej masy ciała można rozpocząć III etap.
Faza ta nie jest już w zasadzie żadną dietą ale raczej programem żywieniowym zalecanym na resztę życia.
Zdaniem twórcy diety South Beach nasz organizm zdążył już przywyknąć do zdrowego stylu życia, a my nauczyliśmy się prawidłowo zestawiać posiłki, co pozwoli nam przez długi czas cieszyć się nienaganną sylwetką i dobrym samopoczuciem.
Dwie poprzednie fazy diety nauczyły nas racjonalnego dobierania produktów oraz wybierania tych artykułów, które możemy jeść bez obawy w każdej ilości.
Trzeci etap jest  sprawdzianem, czy potrafimy skutecznie się kontrolować i stosować do wskazówek podanych we wcześniejszych etapach diety.
Nasze zadanie polega tutaj przede wszystkim na utrzymaniu wymarzonej wagi ciała, którą udało nam się uzyskać tylko i wyłącznie dzięki naszej silnej woli.
Podstawą naszego powodzenia jest stosowanie w spożywanych potrawach składników o indeksie glikemicznym nieprzekraczającym 60.
Jednak w przypadku kiedy będziemy chcieli nieco pofolgować wprowadzonym zasadom i sięgnąć po dania zawierające większą ilość węglowodanów, musimy pamiętać, by umiejętnie neutralizować tę nadwyżkę. Trzeba postarać się możliwie dokładnie dopasować codzienny jadłospis do własnych indywidualnych potrzeb i upodobań, a także do reakcji organizmu. Należy dodawać do jadłospisu różne produkty i uważnie przyglądać się, które z nich zwiększają nasz apetyt i w następstwie wagę.
Na tym etapie diety nie ma już rzeczy zakazanych.
Do naszego jadłospisu możemy teraz włączyć produkty niedozwolone na wcześniejszych etapach diety. Powinniśmy jedynie bacznie obserwować, które produkty pobudzają nadmiernie nasz apetyt i wywołują napady łaknienia.
Takie składniki należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.
Stosując w naszym dalszym życiu zalecenia diety South Beach będziemy z pewnością przez długi czas cieszyć się nienaganną figurą i znakomitym samopoczuciem. Idąc na zakupy będziemy dokonywać dobrych wyborów i kupować wyłącznie produkty zdrowe i świeże oraz w niskim stopniu przetworzone.
Należy również pamiętać o aktywności fizycznej i ćwiczeniach, które znacznie przyspieszają spalanie kalorii.
Jest to etap dopuszczający największą swobodę..
W III fazie polecam chlebek zastąpić pieczywem Wasa (ale można już dostać chleb o niskim wskażniku IG):






I INNE:
 



PRZYDATNA TABELA IG:


Produkty z niskim indeksem glikemicznym
Jaja 0
Kawa, herbata 0
Majonez (jaja, olej, musztarda) 0
Owoce morza 0
Ryby 0
Sery tłuste (żółty, pleśniowy itp.) 0
Śmietana kwaśna 0
Sos sojowy (bez cukru) 0
Tłuszcz roślinny/zwierzęcy 0
Wino wytrawne (czerwone, białe) 0
Wołowina 0
Ocet 5
Przyprawy (oregano, bazylia, wanilia itp.) 5
Skorupiaki 5
Awokado 10
Agawa (syrop) 15
Agrest złoty 15
Brukselka 15
Cebula 15
Cukinia 15
Cykoria 15
Czarna porzeczka 15
Fasolka pnąca 15
Fasolka szparagowa 15
Grzyby 15
Imbir 15
Kalafior 15
Kapusta 15
Kiełki (fasoli mung, soi, …) 15
Kiszona kapusta 15
Koper 15
Korniszony (bez cukru) 15
Mączka chleba świętojańskiego 15
Migdały 15
Ogórek 15
Oliwki 15
Orzechy włoskie, laskowe, nerkowce, pistac 15
Orzeszki ziemne (fistaszki) 15
Papryczki Chili 15
Papryka (czerwona, zielona, żółta) 15
Pesto 15
Piniola 15
Por 15
Rabarbar 15
Rzodkiew 15
Sałata 15
Seler naciowy 15
Soja 15
Szczaw 15
Szparagi 15
Szpinak 15
Tofu 15
Zarodki (przenne) 15
Acerola 20
Artiszoki 20
Bakłażan 20
Czekolada gorzka (>80% kakao) 20
Czereśnie 20
Fruktoza 20
Jogurt sojowy 20
Kakao (bez cukru) 20
Karczochy 20
Pędy bambusa 20
Śmietana sojowa 20
Sok cytrynowy (niesłodzony) 20
Sos z tamaryndy (bez cukru) 20
Agrest niebieski 25
Borówki 25

Czekolada gorzka (>70% kakao) 25
Czerwona porzeczka 25
Fasola mung, 25
Humus 25
Jeżyny 25
Mąka sojowa 25
Maliny 25
Masło migdałowe 25
Masło z orzechów laskowych 25
Pestki z dyni 25
Truskawki 25
Wiśnie 25
Zielona soczewica 25
Buraki surowe czerwone 30
Ciecierzyca gotowana 30
Czerwona soczewica 30
Czosnek 30
Dżem słodzony sokiem owocowym 30
Grejpfrut 30
Gruszka 30
Makaron chiński (sojowy lub z fasoli mung) 30
Mandarynki 30
Marakuja 30
Marchew surowa 30
Marmolada bez cukru 30
Migdałowe mleko 30
Mleczko owsiane (niegotowane) 30
Mleko odtłuszczone w proszku 30
Mleko sojowe 30
Morele świeże 30
Pamelo 30
Pomidory 30
Rzepa, brukiew (surowe) 30
Soczewica żółta 30
Twaróg odtłuszczony 30
Amarant ziarno 35
Biała fasola 35
Brzoskwinie 35
Ciecierzyca z puszki 35
Czarna fasola 35
Drożdże 35
Drożdże piwne 35
Dziki ryż 35
Fasola biała - perłowa, borlotti, czrna, c 35
Figi świeże 35
Granat 35
Groszek zielony 35
Jabłka duszone 35
Jabłka suszone 35
Jabłko (świeże) 35
Jogurt odtłuszczony 35
Kukurydza antyczna indiańska 35
Kwinoa (komosa ryżowa) 35
Lody słodzone fruktozą 35
Mąka z ciecierzycy 35
Musztarda Dijon 35
Nasiona ( siemie lniane, sezam, mak ) 35
Nektarynki 35
Pigwa 35
Pomarańcze 35
Pomidory suszone 35
Przecier pomidorowy 35
Seler surowy (korzeń) 35
Śliwki 35
Sok pomidorowy 35
Sorbet jabłkowy 35
Słonecznik 35
Wasa 35

Produkty ze średnim indeksem glikemicznym
Bób niedojrzały/niegotowany 40
Chleb z mąki pp na zaczynie lub drożdżach 40
Fasola z puszki 40
Figi suszone 40
Gryka 40
Kasza gryczana 40
Laktoza 40
Maca (z mąki pp) 40
Makaron z mąki razowej - al dente 40
Marchwiowy sok 40
Masło orzechowe (bez cukru) 40
Mleko kokosowe 40
Morele suszone 40
Otręby (owsiane i pszenne) 40
Owies 40
Pigwa konserwowa (bez cukru) 40
Pumpernikiel (bez cukru, słodu i miodu) 40
Płatki owsiane (niegotowane) 40
Śliwki suszone 40
Spaghetti al. dente (gotowane 5min) 40
Ananas (świeży) 45
Banany niedojrzałe 45
Chleb pp stostowany 45
Chleb żytni (z mąki pp) 45
Jęczmień (ziarno) 45
kaszka pszenna bulgul 45
Kokos 45
Mąka z pszenicy egipskiej ( kamut) 45

Makaron : typ Capellini 45
Płatki śniadaniowe pełne 45
Ryż basmati brązowy 45
Sok grejpfrutowy (niesłodzony) 45
Sok pomarańczowy (świeży, niesłodzony) 45
Tosty z chleba z mąki pełnej 45
Winogrono (zielone i czerwone) 45
Zielony groszek z puszki (bez cukru) 45
Żurawina 45
Bataty - słodkie kartofle 50
Chayote - dyniowaty 50
Chleb orkiszowy 50
Ciasto z mąki pp (bez cukru) 50
Couscous ( pełne ziarno) 50
Jabłkowy sok (niesłodzony) 50
Kiwi 50
Makaron z pszenicy durum 50
Mango 50
Muesli (niesłodzone) 50
Owoce lichee 50
Persymona, kaki 50
Ryż basmati 50
Ryż brązowy 50
Sok ananasowy (świerzy , niesłodzony ) 50
Sok ananasowy (świeży, niesłodzony) 50
Sok jabłkowy (niesłodzony) 50
Sok żurawinowy ( niesłodzony) 50
Surimi ( paluszki krabowe) 50

Produkty z wysokim indeksem glikemicznym
Brzoskwinie z puszki 55
Czerwony ryż 55
Ketchup 55
Maniok 55
Musztarda (z cukrem) 55
Nutella® 55
Papaja 55
Sok winogronowy (niesłodzony) 55
Sok z mango (niesłodzony) 55
Spaghetti (ugotowane na miękko) 55
Sushi 55
Banany dojrzałe 60
Jęczmień dmuchany 60
Kakao słodzone/czekolada (ekspresowe) 60
Kasza manna 60
Kasztan 60
Lazania (makaron z pszenicy durum) 60
Lody słodzone cukrem 60
Majonez z cukrem 60
Melon 60
Miód 60
Mleko tłuste 60
Morele z puszki 60
Owsianka 60
Pizza 60
Ryż aromatyzowany (jaśminowy…) 60
Ryż długoziarnisty 60
Ananas z puszki 65
Buraki gotowane 65
Chleb "razowy" (z białej mąki) 65
Chleb pełnoziarnisty 65
Chleb żytni z białej mąki 65
Dżem z cukrem 65
Kukurydza 65
Kuskus 65
Mąka kasztanowa 65
Mars®, Snikers®, Nuts®, itp.. 65
Muesli (z cukrem, miodem itp.) 65
Pigwa konserwowa (z cukrem) 65
Rodzynki 65
Syrop klonowy 65
Tamarynda (słodzona) 65
Ziemniaki w mundurkach 65
Amarantus dmuchany 70
Bagietka 70
Biały ryż 70

Biszkopt 70
Brązowy cukier 70
Bułki 70
Chipsy 70
Chleb ryżowy 70
Cukier 70
Daktyle suszone 70
Kasza jęczmienna 70
Kleik 70
Maca (z białej mąki) 70
Mąka kukurydziana 70
Makaron z białej mąki 70
Melasa 70
Napoje (słodzone) 70
Polenta 70
Proso 70
Ravioli 70
Risotto 70
Rogalik 70
Sucharki 70
Tacos 70
Ziemniaki gotowane 70
Arbuz 75
Dynia 75
Kabaczek 75
Bób gotowany 80
Marchew gotowana 80
Puree 80
Biała mąka 85
Mleko ryżowe 85
Pasternak 85
Prażona kukurydza 85
Płatki kukurydziane 85
Ryż dmuchany 85
Ryż paraboliczny 85
Rzepa, brukiew (gotowane) 85
Seler gotowany (korzeń) 85
Tapioka 85
Chleb z białej mąki 90
Mąka ziemniaczana 90
Mąka ryżowa 95
Ziemniaki pieczone 95
Ziemniaki zasmażane 95
Glukoza 100
Skrobia modyfikowana 100
Piwo - maltoza 110


Komentarze