Wybierz aktywność dla siebie!


  • Rower- jeśli masz osłabione stawy.
Na rowerze przede wszystkim wzmacniasz mięśnie nóg oraz spalasz kalorie a co ważne- nie obciążasz kolan!!!Dlatego to idealny sport dla osób z osłabionymi stawami kolanowymi lub jeśli masz dużą nadwagę! Nie jest polecany osobą z bólem kręgosłupa(odcinek szyjny lub lędźwiowy).
Ważne jest aby dobrać odpowiedni rower do wzrostu i budowy ciała. Siodełko należy ustawić do  wysokości nieco poniżej biodra, tak aby nie prostować do końca nóg podczas jazdy. Przed każdą jazdą najlepiej jest wykonać małą rozgrzewkę;).

  • Marszobieg- wzmocni serce.
Marszobiegi wzmacniają serce ale ważne by maszerować co najmniej przez pół godziny, a tętno powinno wynosić ok. 130 uderzeń na minutę(powinno się móc rozmawiać podczas marszu)! Poza tym zwiększają pojemność płuc, zapobiegają chorobą układu krążenia, miażdżycy oraz żylakom.Należy zachować ostrożność jeśli cierpi się na choroby stawów kolanowych, biodrowych lub pojawiają się   problemy  i  bule kręgosłupa, wówczas marsz tylko z kijkami (nordic walking).

Ważne aby pamiętać o tym by przed rozpoczęciem treningu wykonać porządną rozgrzewkę, która zmniejszy ewentualne ryzyko kontuzji. Na początku najlepiej zacząć od niezbyt długich dystansów tj. 2-3 razy w tygodniu po max. pół godziny i tak przez co najmniej miesiąc - później stopniowo dodawaj  odległości- zwiększaj dystans i tak aż do  ok. 2h marszu;)
Uwaga na powierzchnie na której trenujemy, najlepsze będą leśne drogi, ścieżki czy alejki w parku!Chodniki oraz drogi asfaltowe -zdecydowanie odradzam- za twarde, mogą zaszkodzić stawą. Podstawa przy marszobiegach-odpowiednie obuwie -muszą być przede wszystkim lekkie i mieć grubą podeszwę, która zamortyzuje uderzenia i nacisk.
  • Basen - na problemy z kręgosłupem.
Basen ma bardzo dobry wpływ na układ kostny, jest polecany osobą po operacjach kolan i kręgosłupa, angażuje bowiem najważniejsze mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę. Pływanie na plecach zmniejsza bule kręgosłupa, kraul i żabka : wyrabiają mięśnie brzucha i grzbietu. Poza tym basem dodatkowo wpływa pozytywnie na układ odpornościowy oraz oddechowy-zwiększa pojemność płuc i wydolność organizmu. A co ważne pływając również modelujemy sylwetkę, ujędrniamy ciało, rzeźbimy mięśnie, a  przy tym nie obciążamy stawów i kości.
Woda ma również właściwości uspakajające, zmniejsza napięcie mięśni.
Uwaga: Basen nie jest dla osób z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, owrzodzeniami i niegojącymi się ranami.
Poza tym należy zachować szczególną ostrożność podczas przemieszczania się od szatni do basenu- grozi zakażeniem grzybiczym stóp - a wiec klapki-obowiązkowo!
  • Gimnastyka - na spięte mięśnie.
Jeśli dokucza ci napięcie mięśniowe, przykurcze i drętwienie rąk, często boli cię głowa i kark- ten rodzaj sportu jest właśnie dla ciebie;). Najprościej jest zapisać się na zajęcia do pobliskiego klubu fitness i trenować pod okiem specjalisty, by uniknąć kontuzji, poza tym trening w grupie motywuje do ćwiczeń. Dla tych którzy nie mają takiej możliwości by udać się na zajęcia do klubu fitness polecam dostępne na polskim rynku nagrania na płytach DVD, najlepiej z napisem PILATES(nie obciąża stawów tak jak STEP czy TBC).
Postaram się po weekendzie umieścić bezpieczne ćwiczenia wykonywane na piłce!Niektóre z nich są dozwolone i zalecane nawet kobietą w ciąży.




Komentarze