Czego nie wolno robić przed treningiem?

Niezależnie od tego jaki trening wykonujemy pamiętać należy, że jego efektywność zależy  także od tego jak się odżywiamy po jego zakończeniu oraz co robimy przed planowanym wysiłkiem fizycznym.
Zależnie od podjętych działań, możemy wpłynąć nie tylko na przebieg treningu, ale również na regenerację organizmu po jego zakończeniu.

Oto kilka wskazówek:

  • Nie należy spożywać obfitego posiłku na krótko przed planowanym treningiem! Jeśli zaczniemy trenować bezpośrednio po posiłku, możemy być pewni, że spożyty pokarm nie został jeszcze strawiony a to spowoduje, że będziemy ociężali i senni.
  • Przerwa powinna wynosić od 1,5 do nawet 2,5 godziny!zależny to od tego co zjedliśmy i ile oraz od tego co planujemy trenować. Na krótszą przerwę możemy sobie pozwolić jeśli skusiliśmy się na drobną przekąskę tj m. in. koktajl owocowy lub warzywny, owoc np. banan lub batonik proteinowy).
  • Kolejna sprawa godna uwagi to spożywanie posiłków ciężkostrawnych: kebab, frytki, pizza, bigos, ... to nie są produkty które powinniśmy spożywać w dniu zaplanowanego treningu. Może się okazać, że nawet jeśli odczekamy 2 lub więcej h podczas wysiłku odczuwać będziemy dyskomfort ze strony układu pokarmowego oraz brak chęci do treningu. Takie produkty na długo obciążają przewód pokarmowy. Pamiętajmy więc by wybierać raczej produkty lekkostrawne.


  • Uwaga na przyjmowanie dużych dawek węglowodanów tuż przed posiłkiem! Pomimo tego, że węglowodany to przystępne źródło energii dla mięśni to przyjmowanie ich przed wysiłkiem nie jest dobrym rozwiązaniem! Może się wówczas okazać, że zamiast przyrostu siły i energii odczujemy stan zbliżony do zmęczenia a spowodowane to jest wzrostem poziomu serotoniny. W związku z tym pamiętajmy, żeby spożycie węglowodanów było rozłożone w czasie, a już na pewno przez osoby chcące zredukować tkankę tłuszczową! Wzrost poziomu glukozy we krwi i insuliny zmniejszyć może wykorzystanie kwasów tłuszczowych w procesach energetycznych. 
  • Nie należny również wykonywać dwóch treningów pod rząd! Nie tyczy się to wykonywania krótkich interwałów czy lekkich aerobów po treningu siłowym ( niekiedy jest to nawet wskazane), o ile np.  dwugodzinne trenowanie zapasów wyklucza całkowicie możliwość wykonania po ... efektywnego treningu z obciążeniem.
  • Nie wolno korzystać z sauny przed treningiem. Może się to okazać ogromnym obciążeniem dla układu krążenia i serca, a także być przyczyną odwodnienia organizmu podczas ćwiczeń.
  • Zakaz alkoholu przed treningiem! Trening po alkoholu będzie mniej efektywny, a dodatkowo i co najważniejsze ma negatywny wpływ na  pracę układu krążenia, układu ruchu i układu nerwowego. Zdecydowanie łatwiej o kontuzję.

Komentarze