Woda - jak wpływa na organizm?

Woda: nie od dziś wiadomo, że bez niej jesteśmy w stanie przeżyć tylko kilka dni. 
Nasze ciało w około 70 % składa się z wody. Pomaga regulować temperaturę ciała, doprowadza składniki odżywcze do komórek oraz usuwa z organizmu produkty przemiany materii.
Niedostateczna ilość płynu dostarczana dla naszego organizmu jest bardzo szkodliwa-stanowi poważne zagrożenie. Straty wody w ciągu dnia  z naszego organizmu są dosyć znaczne. Pamiętać należy, że dużo wody zostaje usuniętej z naszego organizmu poprzez mocz oraz pot! Jeśli nie zostanie ona uzupełniona następuje proces zwany dehydratacją, wówczas zaczyna nam dokuczać: ból głowy, uczucie zmęczenia, brak koncentracji. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną tych dolegliwości jest właśnie niedostateczne "nawodnienie"organizmu.
Ile zatem powinniśmy spożywać płynów dziennie?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, to kwestia indywidualna. Ale przyjmuje się, że dorosła osoba powinna dostarczać organizmowi  minimum 1.5 litra wody dziennie! Najlepiej jeśli pijemy "czystą" wodę bez żadnych dodatków, choć do ilości płynów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zaliczają się także płyny "kolorowe" tj. różnego rodzaju herbaty, napoje, soki, zupy. 
Zwiększony wysiłek fizyczny, czy upalne lato powodują zwiększenie zapotrzebowania organizmu na płyny! Należy je dostarczać stopniowo i regularnie, a więc ważne by nie wypijać od razu całej butelki a raczej co chwilę po kilka łyków ;)

Po czym poznać, czy dostarczamy orgazmowi odpowiednią ilość płynów?: otóż jednym ze wskaźników jest kolor naszego moczu, im jaśniejszy tym lepiej, natomiast ciemny kolor moczu oznacza, że powinniśmy zdecydowanie więcej pić!

Jaką wodę wybrać?

Dużo się w ostatnim czasie słyszy o rodzajach wód, są:
  • nisko-mineralizowane
  • wysoko-mineralizowane
  • źródlane 
  • stołowe
  • nisko-sodowe
Ale co tak naprawdę to oznacza?  

Na pewno woda wodzie nie równa, choć bez względu na jej skład każda ma działanie nawilżające oraz nawadniające organizm.
Zdrowym ludziom zaleca się picie wody nisko-mineralizowanej tj. takiej która zawiera do 500 mg/l składników mineralnych bądź  źródlaną i stołową, gdyż mikroelementy w zbyt dużej "dawce"są dla organizmu szkodliwe, chyba że intensywnie trenujemy (jesteśmy sportowcami) lub jesteśmy chorzy, mamy jakieś "braki"  pod względem  ilości składników mineralnych w organizmie ale o tym decyduje lekarz. 
Dzieci, kobiety w ciąży i ludzie z nadciśnieniem powinni pić wody niskosodowe.

Jakie korzyści daje nam picie odpowiedniej ilości wody mineralnej ?
  1. Skóra idealnie nawilżona, przez co lepiej się regeneruje, później starzeje!
  2. Zapobiega powstawaniu próchnicy zębów,
  3. Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych (nie będą tworzyły się przy wyższym spożyciu wód gazowanych, bogatych w magnez)
  4. Zdrowsze kości (składniki wapniowe poprawiają gospodarkę hormonalną i zapobiegają typowym złamaniom. Najlepiej wybierać wody gazowane z wysoką zawartością wapnia i potasu),
  5. Szczuplejsza sylwetka -badania wykazują, że wody siarkowe poprawiają w znacznym stopniu metabolizm węglowodanów i tłuszczów ( CIEKAWOSTKA: woda gazowana, przyjmowana po posiłku obniża poziom lipidów i poprawia odporność na insulinę, osoby z podwyższonym poziomem złego cholesterolu po dłuższym okresie picia wody gazowanej wysoko-sodowej zmniejszyły poziom złego cholesterolu o 15%),
  6. Zdrowsze serce-szczególnie taka ze zwiększoną zawartością magnezu i potasu, obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału.

Jeśli o mnie chodzi to średnio przez 6 dni w tyg. piję wodę nisko- mineralizowaną, natomiast co jakiś czas ale nie rzadziej niż raz na 7 dni sięgam po wodę wysoko-mineralizowaną;) Polecam także uzupełnianie płynów w organizmie poprzez ziołowe herbatki, szczególnie teraz gdy za oknem co raz zimniej, nie tylko uzupełnimy niedobory wody ale także "rozgrzejemy" organizm, osobiście uwielbiam herbatę zieloną, ale myślę, że każdy powinien mieć jakąś swoją ulubioną - ciężko jest pić regularnie coś co nam nie smakuje.


Komentarze

Prześlij komentarz