Jakie produkty łączyć ze sobą?

Witam wszystkich! 
Już czwartek 07.11.13 roku... nie długo nowy rok i być może, co niektórzy podejmą nowe wyzwania, nowe postanowienia. Chciałabym Was zachęcić do tego, aby  nowe postanowienia czy wyzwania stawiać sobie każdego dnia, mniejsze lub większe...może na początek niech to będzie zmiana nawyków żywieniowych.
Dziś przedstawię Wam temat, uważam bardzo ważny i przydatny w codziennym życiu; warto pewne rzeczy "zakodować" w pamięci, trzymać się ich, a przez to dbać o siebie, swoje zdrowie.
Łączenie pokarmów...co z czym, jedne idealnie ze sobą współgrają, inne kompletnie do siebie nie pasują i nie chodzi tu tylko o łączenie smaku ale o działanie na organizm.


Co ze sobą współgra, jakie składniki w połączeniach wpływają na nas pozytywnie?
  • ryż z fasolą- na silne mięśnie! To połączenie to "bogactwo" białka roślinnego, pozbawionego tłuszczów zwierzęcych. Warto więc przynajmniej czasami łączyć ryż z warzywami zamiast mięsa;)
  • produkty razowe z wodą-   dzięki  dużej zawartości włókien roślinnych, skutecznie złagodzi uczucie głodu. Takie połączenie to "klucz"do zgrabnej sylwetki.
  • orzechy z cykorią- to idealna mieszanka, by zachować młody wygląd, a wszystko za "sprawką" antyoksydantów zawartych w witaminach A i D. Dlatego też warto jak najczęściej sięgać po warzywa, szczególnie  te bogate w karoteny i łączcie je z orzechami, migdałami;)
  • papryka z oliwą- to moc witaminy A, która ma duży wpływ na nasz wzrok. Znajdziemy ją w warzywach czerwonych oraz pomarańczowych a w połączeniu z oliwą lepiej się przyswoi.
  • jaja z pietruszką- takie połączenie to ogromna dawka żelaza dla naszego organizmu. Jak wiadomo, jego brak jest bardzo niebezpieczny, powoduje m.in. silne zawroty głowy, osłabienie i szybsze bicie serca. Możemy temu zapobiec! Jedzcie m.in. jaja, soczewice, pestki dyni, amarantus, chudą wołowinę, wątróbkę, tłustą rybę  pamiętając, by produkt z dużą zawartością żelaza łączyć z produktem zawierającym witaminę C ( w czym ją znajdziemy? czytaj na blogu http://slim-style.blogspot.com/2013/10/witaminy-jaka-w-jakim-produkcie.html  UWAGA! PICIE KAWY I HERBATY WYPŁUKUJE ŻELAZO!
  • mięso z cebulą- takie połączenie wpływa pozytywnie na serce! Tłuszcz zwierzęcy jest bardzo potrzebny naszemu organizmowi, jednakże w nadmiarze - szkodzi, powoduje zakrzepy w naczyniach krwionośnych, dlatego z mięskiem jedz koniecznie cebulę, która działa przeciwzakrzepowo!
  • owoce z sokiem z cytryny- to źródło bioflawonoidów, które uszczelniają oraz uelastyczniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie i zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy serca. Współdziałają z witaminą C tj. chronią ją przed utlenianiem, a ona ułatwia ich spalanie.
A czego ze sobą nie łączyć...?
Nie poleca się łączenia:

  • mięsa z jajem- tj. białko z białkiem . Komponuj posiłki tak by znajdował się tylko 1 rodzaj białka. Dlaczego? By zapewnić organizmowi odpowiedni zestaw aminokwasów. Tak więc częste łączenie np.  mięsa i sera -niestety nie jest pożądane.
  • kasza z kwaśnymi owocami- to niestety również złe połączenie. Tj. skrobia+ kwas (pomarańcze, cytryna, ocet). W takim połączeniu skrobia trafia do żołądka bez potrzebnych soków zasadowych aby prawidłowo trawić dostarczony pokarm.
  • jajko ze szklanką soku pomarańczowego- tj. białko i kwas. Dopływ produktów kwaśnych do żołądka hamuje wydzielanie kwasu solnego, a pepsyna działa wyłącznie w obecności kwasu solnego . A wiec jeśli tylko to możliwe unikajcie częstego łączenia np. kotleta  z sałatka z dużą ilością octu, oczywiście w jednym posiłku.
  • nie jedz białek i cukrów w jednym pokarmie, ani zaraz po nim- tj. po zjedzeniu obiadu obfitującego w  białko np. ryż z rybą nie jedz przez ok. 2h nic słodkiego! Cukry hamują wydzielane soków żołądkowych, gdyż  trafiają do jelita cienkiego i dopiero tam ulegają strawieniu i wchłonięciu. Cukier poza tym, że hamuje trawienie białka to jeszcze gromadzi się w żołądku gdzie zaczyna fermentować, przez co do organizmu przenikają szkodliwe toksyny.
Białka, węglowodany, tłuszcze... pomocna ściąga;)

Białka dzielimy na : Białka zwierzęce: mięso, ryby, drób, jaja, mleko, ser
Białka roślinne: orzechy, groch, fasola, produkty sojowe, awokado, pełne ziarno 

Węglowodany - produkty o 20% lub wyższej zawartości skrobi lub cukrów.
Skrobia: orzeszki ziemne, banany, ziemniaki, makaron, ryż, pieczywo, ciasta, ziarno oczyszczone itd.
Cukry: cukier z trzciny cukrowej, brązowy i surowy, fruktoza, miód, 
suszone słodkie owoce (daktyle, rodzynki, figi, śliwki)

Tłuszcze - oleje roślinne lub zwierzęce
Zwierzęce: masło, śmietana, smalec, tłuste mięso
Roślinne: olej z oliwek, sojowy, słonecznikowy, sezamowy, kukurydziany i inne

Warzywa - sałata, seler, kapusta, brokuły, szpinak, strąki fasoli, ogórki, szparagi, cebula, oberżyna, rzepa, rukiew wodna, por, cukinia, fasola szparagowa, zielony pieprz, rzodkiew, marchewka, piżmian jadalny, karczochy, oliwki itd.
Wyjątki: ziemniaki należą do produktów skrobiowych;

Owoce:
Kwaśne: pomarańcze, grejpfruty, limony, cytryny, jagody, żurawina, ananasy, pomidory
Lekko-kwaśne: jabłka, gruszki, brzoskwinie, czereśnie, winogrona, morele, nektarynki, śliwki itd.
Melony: arbuzy, melony, kantalupa, papaja itp.
Wyjątki: banany należą do produktów skrobiowych; suszone figi, daktyle, rodzynki i śliwki należą do cukrów.



Komentarze

  1. Wspaniała porcja wartościowych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze to wiedzieć i korzystać z tych wskazówek.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zainteresowały mnie bardzo te informacje. Pouczający wpis.

    OdpowiedzUsuń
  5. Właściwe łączenie ze sobą produktów ma korzystny wpływ na organizm.

    OdpowiedzUsuń
  6. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajnie jest zapoznać się z tymi informacjami.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawe informacje. Na pewno z nich skorzystam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Z pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  10. Warto jest zapoznać się z tak ciekawymi informacjami.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz