Dieta kobiety w ciąży i matki karmiącej


Ostatnio bardzo medialna sprawa: Kobieta ciężarna ( w 9 miesiącu ciąży) potrącona  przez samochód, była pod wpływem alkoholu-ponad 2 promile!

Nie potrafię tego pojąć, jak można sięgnąć po alkohol będąc w takim "pięknym"stanie  jakim jest ciąża. 
Nie chcę jej w żaden sposób oceniać, czy dyskutować na ten temat bo dla mnie sprawa jest oczywista, że są okresy w życiu w którym alkohol jest zakazany i to nie podlega dyskusji.
Dla mnie to oznacza tylko 1 -ona nie kochała siebie, swojego życia i dziecka.

Jeśli jednak kochacie maleństwo które rozwija się w waszym brzuszku, lub jeśli jest już na świecie i dajecie mu to co dla niego najlepsze tj "mleko matki" zadbajcie też o to by pokarm był jak najbardziej wartościowy,by przez to nie narażać na uszczerbek swojego zdrowia, a wiem co piszę, bo sama jestem matka karmiącą;)

Zapewne część z Was zmaga się z dodatkowymi po-ciążowymi kilogramami, tak więc mam nadzieję, że uda mi się Wam pomóc;)
Przede wszystkim każdy posiłek powinien być "pełnowartościowy" tj taki który dostarczy odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych.
Posiłki powinny być urozmaicane, najlepiej jak najmniej przetworzone, jak najbardziej naturalne, nie zawierające konserwantów, sztucznych nawozów oraz metali ciężkich.
Musicie pamiętać o dostarczeniu organizmowi: białka, tłuszczów, węglowodanów, mikroelementów, witamin oraz duże ilości wody mineralnej! 
http://slim-style.blogspot.com/

Przyszła mama w ciąży kształtuje nawyki żywieniowe swojego maluszka;)

ZASADY PRAWIDŁOWEJ DIETY:

  • Kobietą w ciąży wzrasta norma spożycia białka, zapotrzebowanie jest  większe, także w okresie karmienia piersią; 60% powinno stanowić białko zwierzęce tj. mleko i przetwory mięsne: głównie drób oraz ryby, 40% roślinne: rośliny strączkowe: fasola, groch, bub i soja..
  • Należy zwiększyć ilość tłuszczy, głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu linolowego oraz alfa-linolenowego. Znajdziecie je w : olejach roślinnych (wysokiej jakości), rybach morskich i owocach morza . Kobietom ciężarnym i karmiącym zaleca się jedzenie tłuszczów naturalnych.
  • Węglowodany stanowią źródło 55-60% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Zaleca się spożywanie przede wszystkim  węglowodanów złożonych, o niższym wskaźniku glikemicznym. Wówczas ryzyko nadwagi lub otyłości u kobiety i jej dziecka staje się mniejsze. Postaw przede wszystkim na : węglowodany złożone tj. kasze, pieczywo pełnoziarniste, makaron razowy, ryz brązowy.
  • Zwiększ spożycie  błonnika pokarmowego, który  wspomoże m.in. prawidłową prace jelit.  Norma dla kobiet karmiących waha się od 20 do 40 gramów.  Źródłem błonnika są między innymi zboża pełnoziarniste, zarodki i otręby pszenne, owsiane, płatki ryżowe,  warzywa (np. marchew, brokuły) oraz owoce (głównie jabłka).
  • Należy dostarczać wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E) oraz witaminy rozpuszczalnych w wodzie (C, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego).  spożywając każdego dnia duże  ilości owoców i warzyw możesz zabezpieczyć organizm  w niezbędną ilość wszystkich witamin. Dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach są poza tym oleje roślinne, mleko i produkty mleczne, masło czy żółtko jaja.(Dla kobiet ciężarnych zaleca się przyjmowanie dodatkowych suplementów, głównie kwasu foliowego)

slim-style
  • Zwiększ spożycie wapnia! W codziennej diecie powinno znaleźć się około 1200 miligramów. Głównym jego źródłem jest mleko i jego przetwory. Wapń występuje także, ale w mniejszych ilościach, w produktach pochodzenia roślinnego, np. w warzywach ciemnozielonych (brokułach, kapuście włoskiej, liściach rzepy), warzywach strączkowych, ziarnach zbóż, orzechach oraz pieczywie.
  • Bardzo ważnym dla zdrowia pierwiastkiem w diecie jest także magnez. Bogate źródło magnezu stanowią płatki owsiane, kasza gryczana, otręby pszenne, zarodki pszenne, fasola, groch, soja, kakao, gorzka czekolada, orzechy oraz suszone owoce.
  • Spożywaj duże ilości żelaza ! w okresie ciąży wynosi 26 miligramów. Dobrym jego źródłem  jest mięso wołowe (nerki, serca), wątroba wieprzowa, żółtko jaja, płatki owsiane, orzechy, fasola oraz szpinak.
  • Nie zapomnij o jod-zie. Jod zapewnia prawidłowe funkcjonowanie jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego - tarczycy. Wytwarzane przez tarczycę hormony regulują ważne procesy przemiany materii w organizmie. Chcąc pokryć wysokie dobowe zapotrzebowanie na jod, zaleca się spożywanie soli spożywczej w ilości 4-6 gramów na dobę (wzbogaconej jodkiem potasu).
  • Kobiety w ciąży i matki karmiące potrzebują więcej płynów, najlepiej wody mineralnej o około 1 litr więcej niż normalnie tj. min, 2-2,5 l/dzień. Poza tym jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, potwierdzonych badaniami lekarskimi, kobiety karmiące piersią, oprócz niegazowanych wód mineralnych powinny spożywać mleko w ilości przynajmniej 0,5l/ dziennie (ze względu na zawartość ważnych składników odżywczych jak wapń, białko i witamina B2). 

Masz wątpliwości do do posiłków jakie spożywasz w ciąży? Skonsultuj swoją dietę z  lekarzem prowadzącym. 
Ważne jest ustalenie właściwej kaloryczności codziennej diety w zależności od trymestru ciąży, wieku, aktualnego stanu odżywienia (otyłość, niedobór masy ciała), stylu życia, wysiłku fizycznego czy rodzaju wykonywanej pracy. Pamiętaj, że przyjmowanie każdego rodzaju suplementów diety musi odbywać się tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem!!!
Pamiętaj, że będąc w ciąży masz duży wpływ na maleństwo które się w Tobie rozwija, jesteś za niego odpowiedzialna. Lekceważąc posiłki które spożywasz, narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo a przez to i możliwe wady.

A oto lista najczęściej popełnianych błędów:


  • Jadłospis nie pokrywa w pełni  zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze.
  • W posiłkach jest zbyt mało takich mikroelementów jak np. żelazo, cynk czy jod ?  może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u matki i rozwijającego się dziecka.
  • Nadmierna ilość przyjmowanych pokarmów przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. Prawidłowy przyrost masy ciała kobiety podczas ciąży nie powinien przekraczać wartości 12-16 kilogramów.
  • Spożywania  zbyt dużej ilości cukrów!
  • Przyjmowanie nadmiernych dawek witamin jest szkodliwe. Na przykład spożywanie zbyt dużych ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może prowadzić do wystąpienia objawów toksycznych (czyli zatrucia organizmu).
  • Spożywanie napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy, napojów alkoholowych.oraz palenie papierosów może mieć szkodliwy wpływ zarówno na  zdrowie matki, jak i jej dziecka.
  • Jedzenie fast food-ów" w jakiejkolwiek formie i postaci. Stanowią one główne źródło"złych" tłuszczów, czyli izomerów trans.
  •  
Pamiętaj, że jeśli nie ma przeciwskazań zdrowonych- w ciąży powinnaś postawić na "aktywność fizyczną" dostosowaną do tego okresu. 


Komentarze

  1. Zdrowa dieta w tym wypadku to podstawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie informacje należą nie tylko do bardzo ciekawych ale i niezwykle ważnych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz